top of page

Senátoři navštívili Zambii

Předseda horní parlamentní komory Miloš Vystrčil navštívil pracovně Zambii ve dnech 8. – 11. dubna 2024. V Lusace se setkal s předními politickými představiteli Zambie a se zástupci charitativních organizací. Jedním z hlavních bodů programu bude celoevropské business fórum ve městě Kitwe, kterého se zúčastní i podnikatelská delegace. České firmy budou mít možnost usilovat o navázání spolupráce v oblasti těžby mědi a navazujícím zpracovatelském průmyslu. Senátní delegace navštíví také muzeum ve městě Livingstone. Předsedu Senátu na cestě doprovodili další senátorky a senátoři – Helena Pešatová, Eva Rajchmanová, Jaroslav Chalupský a Jiří Vosecký.


Předseda Senátu Miloš Vystrčil k cestě uvedl: „Cílem naší delegace je podpořit v Zambii fungující a připravované české charitativní a rozvojové projekty, setkat se s předsedkyní Národního shromáždění Zambijské republiky Nelly Butete Kashumba Mutti a projednat možnosti spolupráce na parlamentní úrovni zejména se zaměřením na posílení vzájemného obchodu a investic. Chceme také využít tuto návštěvu pro podporu podnikatelské delegace na Obchodním fóru EU-Zambie. Připomenout jméno českého cestovatele Emila Holuba, který seznamoval obyvatele Česka s národy v povodí řeky Zambezi už v 19. století, a tak připomenout, že Zambie je jedním z našich nejvýznamnějších partnerů v jihoafrickém regionu, se kterým nás pojí dlouholeté přátelské vztahy. Dění ve světě nám v plné síle ukazuje, jak je důležité spolupracovat a vyvarovat se závislosti na několika málo obchodních partnerech. Jsem přesvědčen, že tato cesta k posílení další spolupráce přispěje.“


Cesty se zúčastnila také podnikatelská delegace vedená Svazem průmyslu a dopravy. Mezi firmami byli zástupci se zaměřením na důlní a těžební průmysl.


PROGRAM:

Úterý 9. 4., Lusaka

  • Setkání s předsedkyní Národního shromáždění Zambijské republiky Nelly Butete Kashumba Mutti

  • Setkání se zástupci neziskových organizací a Mendelovy univerzity

  • Návštěva humanitárního projektu Charity ČR v Lusace

Středa 10. 4., Kitwe

  • EU – Zambia Business Forum v Kitwe

Čtvrtek 11. 4., Livingstone

  • Návštěva muzea Livingstone spojená s položením kytice u sochy Emila Holuba

  • Rozvojový projekt vedený krajankou Kamilou Tembo ve vesnici Mukuni

  • Setkání s místním kmenovým vládcem

  • Pracovní oběd s představiteli Jižní provincieComments


bottom of page