top of page

Veleho Grabštejn: Proč úředníci používají dvojí metr?!

Rozum nad tím zůstává stát. Koncem června musel sólista opery Národního divadla Luděk Vele nechat zbořit a odvézt křížovou cestu, kterou zbudoval jako výraz díků všem lidem, co 25 let pomáhali se záchranou hradu Grabštejn na Liberecku. Stély lemovaly cestu k hradu od roku 2015. Jenže krajským úředníkům v čele s vedoucím odboru kultury, památkové péče a cestovního ruchu krajského úřadu René Brožem se nelíbilo, že Luděk Vele neměl povolení. Vydali tak pokyn k odstranění křížové cesty.

Článek k tématu: Načerno postavená křížová cesta musela z Grabštejnu pryč, boural ji sám Vele

1200px-Grabštejn_letecky

Úředníci by měli občas používat selský rozum místo toho, aby se oháněli kulatým razítkem a svou mocí. Mnohdy to vypadá, že úředníci (a nejen oni) svých pravomocí využívají jen tehdy, když vědí, že nepůjdou do příliš velkého střetu. Místo toho, aby konali tam, kde je to skutečně potřeba, aplikují zákony ad absurdum a předvádějí, co umí a co mohou. Takové používání dvojího metru mi vadí.

Je řada příkladů, kdy se památky ruinují a úředníci se tváří, jako že to nevidí. Vzpomeňme na ruského podnikatele Stěpanova, který v Chráněné krajinné oblasti Slavkovský les na Karlovarsku načerno postavil celou dřevěnou vesnici, ale zkolaudována byla až dodatečně. To, zdá se, nikomu dlouhá léta nevadí:

  1. Karlovy Vary: Rusové mohou stavět kdekoliv, Češi ne!

  2. Hrůza Karlovarska: ruská vesnice ve Slavkovském lese

Anebo plechový stánek na gyros pod památkou UNESCO v Třebíči či Kancléř Mynář postavil načerno vikýře, pokutu nejspíš nedostane.

Autor foto – Wikipedia: Zdeněk Fiedler – Vlastní dílo, CC BY-SA 4.0, Odkaz

#Senát #Grabštejn #LuděkVele #JiříVosecký #senátor

bottom of page