top of page

Jak propojit svět lidský a psí, ví Žena regionu Miluše Křupalová

Stalo se už koloritem činnosti senátora Jiřího Voseckého upozorňovat na zajímavé osobnosti jeho regionu - Českolipska. Jejich příběhy by neměly zapadnout, když mohou být oceněny ještě lépe - je to alespoň malá satisfakce za jejich úsilí, obětavost, um.

Oblíbeným projektem je anketa Žena regionu, která, jak název napovídá, vyzdvihuje dámy obětavé, odvážné, často nezištně pomáhající druhým. Senátor Jiří Vosecký má podobných ve svém okolí celou řadu, a tak pravidelně nezapomene navrhnout svou adeptku na Ženu regionu - mimochodem paní Eva Barkmanová v roce 2015 anketu v kraji vyhrála!

Paní Miluše působí jako trenérka asistenčních psů a sociální pracovnice ve společnosti Pestrá o. p. s. Dosud se jí podařilo připravit a předat hendikepovaným klientům deset asistenčních psů a dalších téměř dvacet štěňat se u ní vystřídalo v rámci předvýchovy. Původním povoláním malířka skla a keramiky se notně let svému řemeslu intenzivně věnovala. Když se z důvodů omezování sklářské výroby byla nucena pro svůj vlastní zdravotní hendikep vzdát milovaného řemesla, stala se mimo jiné dobrovolnicí pro výchovu psů. Protože „když může, ráda pomůže.“ Asistenční psi přinášejí přinejmenším bezprostřední společnost a pohodu svému majiteli, především jsou však nepostradatelným pomocníkem a oporou. Bezchybně vychovat a správně vycvičit takového asistenčního psa je dennodenní čtyřiadvaceti hodinová služba. Takový pes musí mít pevný charakter, bezvadné sociální návyky a zejména ovládat speciální úkony, které každému jednomu klientovi s konkrétním hendikepem usnadní život. Jedinečné schopnosti psů a jejich tichou komunikaci propojuje se světem lidským vedle sociální práce pro společnost Pestrá, přináší do domovů a senior center na Českolipsku se svými psy vzácné chvíle štěstí. Pro STP Česká Lípa o. p. s. zajišťuje canisterapeutický dozor. Pro školy a širokou veřejnost v regionu pořádá osvětové přednášky o psech. Svůj cit pro psy zhodnotila absolvováním akreditovaného rekvalifikačního kurzu Chov a výcvik psů a svoji odbornost si nadále rozvíjela absolvováním Canisterapeutických kurzů, kurzem Záchranářské kynologie a kurzy pro sociální pracovníky.


Historie Ženy regionu očima senátora Jiřího Voseckého


Comments


bottom of page